Společně můžeme vybudovat Českou republiku bez nenávisti a rasismu.
Naším posláním je podporovat jednotlivce, kteří zažili nebo byli svědky rasismu, nenávistných projevů, fyzických útoků, útoků na internetu a sociálních sítích nebo jakékoliv formy nespravedlnosti kvůli vaší národnosti či muslimské víře. Ve spolupráci s vládními organizacemi, jako je IN-IUS, usilujeme o překlenutí propasti mezi lidmi a institucemi, které jsou určeny k jejich ochraně. Vaše hlášení nám pomohou provést vás procesem řešení těchto problémů, zajistit, že vaše obavy budou vyslyšeny a vyřešeny.
Jsme zde proto, abychom vám pomohli nahlásit události správným orgánům. Podáním stížnosti pomáháte budovat bezpečnější a inkluzivnější národ pro všechny.
Vyberte si vhodný formulář podle svých preferencí. Můžete se hlásit jako muž, žena nebo se rozhodnout zůstat v anonymitě bez uvedení pohlaví.
Naši určení komunitní poradci a externí právníci vaše podání posoudí a poradí vám, jak postupovat dále. Konzultace pro ženy budou vedeny členkami, aby bylo zajištěno pohodlí a důvěrnost.
Budeme úzce spolupracovat s organizacemi, jako je IN-IUS, abychom účinně řešili vaše problémy a zajistili, že váš hlas přispěje ke smysluplné změně.
Pomáhají nám zvyšovat povědomí a podporovat akce, které vedou ke společnosti bez rasismu a nenávisti.
Jakmile hlášení odešlete, jeden z našich komunitních poradců ho posoudí a přijme příslušná opatření.
Stále častější hlášení obtěžování
Kolektiv pro boj proti islamofobii v Evropě (CCIE) ve své výroční zprávě.
Pokud máte jakékoli dotazy nebo potřebujete další pomoc, neváhejte se na nás obrátit přímo.
Ahmadijská muslimská komunita se věnuje podpoře míru, tolerance a spravedlnosti ve společnosti. Naším cílem je zajistit, aby nikdo nečelil nespravedlnosti nebo nenávisti bez podpory. Čtěte více
Zkoumáme kořeny, projevy a dopady islamofobie, se zaměřením na český kontext.
Islamofobie označuje iracionální strach, předsudky nebo nenávist vůči islámu a muslimům. Odborníci z Ministerstva zahraničních věcí ČR srovnávají antisemitismus a islamofobii a zdůrazňují podobnosti, jako je přesvědčení o nebezpečí převzetí moci „cizí“ skupinou a konspirační teorie [odkaz]. Stejně jako antisemitismus se projevuje jako diskriminace, slovní urážky, fyzické útoky a šíření škodlivých stereotypů. Navzdory relativně malé muslimské populaci v České republice získala islamofobie v posledních letech značnou sílu a odráží podobné vzorce pozorované v celé Evropě. Stejně jako antisemitismus se projevuje diskriminací, slovními urážkami, fyzickými útoky a šířením škodlivých stereotypů. Navzdory relativně malé muslimské populaci v České republice se islamofobie v posledních letech značně rozšířila a odráží podobné vzorce pozorované v celé Evropě.
Jedním z rozhodujících faktorů islamofobie v Česku je všudy přítomný mediální narativ, který často spojuje islám s terorismem a dalšími bezpečnostními hrozbami. Výzkumy ukazují, že média šíří protimuslimské stereotypy, které formují postoje veřejnosti a brání integraci muslimských obyvatel. Tyto narativy vykreslují muslimy buď jako padouchy, nebo jako oběti, dehumanizují je a redukují na zjednodušené stereotypy, místo aby zobrazovaly rozmanitost života muslimů a normálnost islámské praxe [Reference]. Dalším klíčovým faktorem je role fake news, obranného nacionalismu a protiuprchlických nálad. Akademici a renomovaní autoři upozorňují, že falešné informace a senzacechtivost o muslimech a uprchlících přispívají k rostoucímu nepřátelství. To podporuje prostředí, v němž se upevňuje defenzivní nacionalismus, který na muslimy pohlíží spíše jako na kulturní hrozbu než jako na členy rozmanité a integrované společnosti. Tyto faktory podněcují islamofobní nálady a posilují atmosféru strachu a předsudků.
Situace v České republice je paradoxní: navzdory tomu, že je zde jedna z nejmenších muslimských populací v Evropské unii, je zde jedna z nejvyšších měr islamofobie. Podle zprávy Islámské komise pro lidská práva považuje 75 % Čechů Araby za nepřátelské [1] a 84 % se domnívá, že islám je neslučitelný s českou kulturou [2]. Tato zarážející čísla ilustrují, jak se může dařit strachu a předsudkům při absenci přímé interakce s muslimskou komunitou [odkaz - 1 -: CVVM. 2017. Postoje české veřejnosti k cizincům - březen 2017. [Online]. [Přístup20. dubna 2017]. Dostupné z pdf [Odkaz - 2 -: Glopolis 2017. Proč uprchlíci jitří naše emoce? Narativy související s migrací auprchlictvím v české společnosti a nahlédnutí za ně. Praha: Heinrich Böll Stiftung] Z historického hlediska nehrál islám v českém veřejném diskurzu až do počátku 20. století významnou roli. V důsledku medializace terorismu došlo k posunu vnímání a muslimové se stali spíše bezpečnostní hrozbou než potenciálním přínosem pro společnost. Síla nenávistných narativů spolu s nedostatkem přímých zkušeností s integrací migrantů toto prostředí nedůvěry a strachu ještě podpořila.
Česká republika zavedla různá opatření na boj proti islamofobii a na podporu tolerance. Vláda prosazuje antidiskriminační zákony a podporuje osvětové kampaně s cílem zvýšit porozumění různým kulturám a náboženstvím. Nevládním organizacím, které se zabývají antidiskriminačními iniciativami, jsou poskytovány finanční prostředky a integrační programy pomáhají přistěhovalcům, včetně muslimů, přizpůsobit se společnosti. Cílem spolupráce s náboženskými představiteli je podpořit dialog a řešit mylné představy. Orgány činné v trestním řízení monitorují trestné činy z nenávisti motivované islamofobií a země se účastní mezinárodních iniciativ na podporu tolerance. Navzdory těmto snahám je pro další pokrok i nadále zásadní pokračující zapojení komunity a vzdělávací iniciativy.
Islamofobie v České republice je komplexní problém, který je poháněn mediálními narativy, nacionalistickým cítěním a nepochopením. Její řešení vyžaduje nejen boj proti dezinformacím, ale také podporu většího kulturního povědomí a integračního úsilí. Je naléhavě nutné normalizovat islám v povědomí veřejnosti tím, že se zdůrazní každodenní život muslimských mužů a žen a islám se nepředstaví jako monolitická hrozba, ale jako náboženství, které mírumilovně praktikují miliony lidí na celém světě, včetně Česka.